המצאת הדפוס

את השורשים של הדפוס המודרני ניתן לזהות בגרמניה בסביבות המאה ה-15 לספירה. באותן שנים החל אדם בשם יוהאן גוטנברג לפתח תהליך דפוס חדש, מהיר ויעיל. שיטת הדפוס המסורתית התבססה על לוחות מגולפים אשר דרשו משאבים, זמן ומיומנות. לעומת זאת, גוטנברג אשר היה במקצועו צורף זהב זיהה את הפוטנציאל של שימוש באותיות מגולפות עשויות מתכת. גוטנברג סידר בכל פעם מחדש את האותיות בצורה שונה, ולאחר מכן הפעיל תהליך של שני שלבים:

  1. חריטה של אות שקועה מפלדה.
  2. יציקת עותקים בולטים רבים וזהים מחומר בשם סגסוגת עופרת.


בעזרת ההמצאה של גוטנברג ניתן היה להפוך את הדפוס לכלי פופולארי עבור ההמונים.

המצאה זו לא דרשה השקעה כלכלית גדולה, ותוך זמן קצר החלו להתפתח גם צבעי דפוס, שימושים חדשים בניירות ומכבשי דפוס.

משכללים את השיטה של גוטנברג

לא רבים יודעים זאת, אך הספר הראשון שהודפס בשיטה של גוטנברג היה התנ"ך. חמישים שנה לאחר המצאתו של גוטנברג החל הדפוס להתפשט ברחבי העולם, ולשנות לחלוטין את ההיסטוריה. אך לפני שמגיעים להשפעות של הדפוס על החברה, על התרבות ועל האנושות כולו, כדאי להתמקד בתהליך הייצור עצמו.

למעשה, תהליך הדפוס אשר התחיל עם שני השלבים של גוטנברג כולל בצורה המסורתית עוד מספר שלבים נוספים. ראשית, יש להקים את המתקן הייעודי ליציקת אותיות מעופרת מותכת. לאחר מכן, יש להציג את האותיות על גבי המתקן בגובה אחיד, וזאת על מנת למנוע דפוס מסורבל ולא מובן. בשלב הבא, אותו ביצע כאמור גם גוטנברג, יש צורך בהנחת האותיות לפי הסדר הרצוי בתוך תיבת אחסון מחולקת. למרות שכיום זו נראית משימה פשוטה, צריך לזכור כי עד המאה ה-17 לא הייתה נפוצה יכולת של קריאה וכתיבה.

השלבים הבאים של הדפוס דומים יותר למה שניתן לראות כיום בקרב גורמי תעשייה מסורתיים:

– ייצור דיו
– משיחת דיו על אותיות
– הכנסת האותיות לתוך מכבש דפוס
– שימוש בגיליון נייר והידוקו על גבי האותיות

תחילתה של העת החדשה

המצאת הדפוס מסמלת במובנים רבים את סיומם של ימי הביניים. עם התפשטות הדפוס החלה בעולם תקופה הנקראת "העת החדשה", בה חלה עלייה חדה בלימודי קרוא וכתוב. הדפוס תרם להשכלה נרחבת של האוכלוסייה, הוריד את כוחן של גופי דת כמו הכנסייה ועזר בפרסום צווים ותקנות.

ישנו קשר ישיר בין המצאת הדפוס לבין הדמוקרטיה המערבית כפי שהיא מוכרת לנו כיום. בשנים שעברו מאז המצאתו של גוטנברג הפך הדפוס לאבן יסוד של התרבות האנושית. המצאת הדפוס אינה נופלת מהמצאת הכתב, גילוי האש או אפילו פיתוח היכולת הובראלית המפרידה בינינו לבין שאר היונקים על פני כדור הארץ.

לסיכום, המצאת הדפוס היא חלק מנושא מרתק המעיד על האופן בו מתבצעות תפניות חדות במהלך ההיסטוריה. כל ילד צריך להכיר את העובדות מאחורי סיפור המצאת הדפוס, ולהבין את הפרספקטיבה הנכונה בה נמדדת חברת בני האדם.

יש לכם שאלות נוספות על דפוס? המומחים של דפוס דיזינגוף 10 בע"מ ישמחו לענות לכם על כל שאלה. צרו קשר עוד היום.

דברו איתנו